1% DLA DRUŻYNY

1% DLA DRUŻYNY
Zachęcamy do wpłacenia jednego procenta dla drużyny

O harcerstwie



W  pierwszym  numerze  czasopisma  „Skaut”  z  15  października  1911  roku  Andrzej  Małkowski  ogłosił  konkurs „na polską odznakę skautową”. W odpowiedzi  na ten konkurs nadesłano aż 84 prace. Wyniki  konkursu ogłoszono w ósmym  numerze  czasopisma  w  rok u 1912.  Niestety,  żadna  z  prac  nie wydała się  na  tyle  interesująca,  by  od  razu  wprowadzić  ją do  użytku,  toteż  w  końcu 1912  roku  Naczelna Komenda  Skautowa  wyznaczyła  do  dalszych  prac  nad  projektem ks.  Kazimierza  Lutosławskiego z zespołem.  Pierwsze  krzyże  harcerskie  wręczono  prawdopodobnie już  we  wrześniu  1913  roku  na zakończenie   kursu   instruktorskiego   zorganizowanego przez  Naczelną   Komendę   Skautową   w Dynasach.  Ostatecznie  jednak  kształt  krzyża  harcerskiego został  zatwierdzony  podczas  konferencji zjednoczeniowej ZHP w dniach 1-2 listopada 1918 roku,która zatwierdziła go jako odznakę polskiegoharcerstwa.  Krzyż  Harcerski  jest  wzorowany  na orderze Virtuti  Militari,  a  symbolika  jego  elementów  jest następująca: 

•Krąg- doskonałość do jakiej dąży harcerska rodzina; symbol kręgu harcerskiego.

•Promienie- dążenie   harcerzy   do   promieniowania   na   cały   świat   wartościami,   radością, dobrem; oznaczają też wszechstronność harcerskiego rozwoju.

•Węzeł na wieńcu- podobniejak węzeł na chuście, ma przypominać o obowiązku wypełnienia przynajmniej jednego dobrego uczynku dziennie; symbolizuje też węzeł przyjaźni harcerzy.

•Wieniec z liści dębowych- męstwo i dzielność
.
•Węzeł z liści laurowych- zwycięstwo nad własnymi słabościami.

•Ziarenka piasku- liczna rodzina harcerska.

•Hasło Czuwaj-  tradycyjne   pozdrowienie   harcerskie,   które   przypomina   harcerzowi,   że powinien być zawsze gotowy do służby Bogu i Polsce oraz czujny.

•Cztery ramiona krzyża- cztery strony świata.





Lilijka harcerska wzorowana jest na symbolu oznaczającym północ na średniowiecznych kompasach,wskazuje bowiem drogę. W1927na ramionach lilijki używanej przez Związek Harcerstwa Polskiego umieszczono litery ONC- oznaczające hasło: "Ojczyzna, Nauka, Cnota". Były eksponowane na lilijce do 1965, kiedy decyzjami nowego regulaminu zmieniono jej kształt i usunięto litery. VII Zjazd ZHP w1981 przywrócił litery ONC na lilijce harcerskiej. 




PRAWO HARCERSKIE 
 

  1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
  2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
  5. Harcerz postępuje po rycersku.
  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
  7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom oraz wszystkim swoim przełożonym.
  8. Harcerz jest zawsze pogodny.
  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
  10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych 




PRZYRZECZENIE HARCERSKIE
"Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,
nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu. "
Mam szczerą wolę to znaczy dobrowolnie, bez niczyjego nakazu, bez żadnego przymusu, całym życiem, ze wszystkich sił mego ducha, z całego serca, wykorzystując wszystkie dane mi możliwości  
pełnić służbę Bogu, który stanowi uosobienie najwyższych ideałów, takich jak miłość, prawda, dobro, wiara nadzieja (...)
Pragnę służyć Polsce, ojczyźnie moich przodków, o której honor, niepodległy byt, tradycję i kulturę walczyli czynem i słowem (...).
Chcę nieść chętną pomoc bliźnim nie tylko wtedy, gdy o pomoc poproszą, ale zawsze wtedy, gdy czujnym okiem dostrzegę, że na drodze mego życia stanął ktoś, kto potrzebuje pomocy, opieki, wsparcia, pocieszenia.
Mam być posłusznym Prawu Harcerskiemu, chcę, by ono było zawsze wskazówką mojego postępowania, by ono decydowało zawsze o zgodności moich myśli, słów i czyn
ów.





TROCHĘ HISTORII HARCERSKIEJ KTÓREJ SIĘ NAUCZYLIŚMY:

22 luty 1857 – dzień narodzin Roberta Baden-Powella. Tego dnia co roku jest na całym świecie obchodzony Dzień Myśli Braterskiej.
 1902 – powstaje Puszczaństwo czyli załorzony przez Ernesta Setona ruch oparty na kontakcie z naturą. Pierwowzór Skautingu

1907 – początki Skautingu. 29 lipca odbył się zlot na wyspie Brownsea w Anglii. Jest to oficjalny rok narodzin Skautingu.

1908 – ukazuje się książka Baden-Powella "Skauting dla chłopców".

1910 - Andrzej Małkowski przetłumaczył na język Polski podręcznik Baden-Powella

1911 – We Lwowie powstają pierwsze polskie drużyny skautowe:
I Lwowska Drużyna Skautów im. Tadeusza Kościuszki - drużynowy Czesław Pieniążkiewicz
II Lwowska Drużyna Skautów im. Jana Karola Chodkiewicza - drużynowy Franciszek Kapałka
III Lwowska Drużyna Skautek im. Emilii Plater - drużynowa Olga Drahonowska
IV Lwowska Drużyna Skautów

lipiec 1913 – Wszechbrytyjski Zlot Skautów w Birmingham na którym zaprezentowali się również Skauci z Polski.
1914-1918 – trwała pierwsza wojna światowa w której harcerze brali udział

1 listopada 1918 do połowy 1919 roku – bitwa o Lwów

1 listopada 1918 – założenie Związku Harcerstwa Polskiego
1922 – założenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). ZHP jest jednym z założycieli





ROBERT BADEN-POWELL

Baden-Powell urodził się w brytyjskim Londynie, w dzielnicy Paddington. Jego ojciec, wielebny Baden Powell, był księdzem anglikańskim oraz profesorem geometrii na Uniwersytecie Oxford, a matką wnuczka admirała Horacego Nelsona, Henrietta Grace Smyth.
Karierę wojskową rozpoczął w 1876 roku jako zwykły żołnierz. Służył w Anglii, Indiach, Afganistanie i Afryce Południowej. Do jego głównych osiągnięć należy, trwająca 7 miesięcy, obrona miasta Mafeking w latach 1899-1900 podczas wojny przeciwko Burom. Podczas obrony stworzył on oddział chłopców, którzy uczestniczyli w służbie pomocniczej jako łącznicy czy wartownicy. Podczas tego eksperymentu zauważył on, że można powierzyć młodym osobom odpowiedzialne zadania pod warunkiem poważnego traktowania ich.
W 1902 roku Bi-Pi wraca do Wielkiej Brytanii i obserwuje duże zainteresowanie swoją książką "Aids to scouting" (Wskazówki do wywiadów) wśród młodzieży. W 1903 roku zostaje generalnym inspektorem kawalerii brytyjskiej. W 1907 roku postanawia zorganizować obóz dla chłopców na wyspie Brownsea, gdzie sprawdza skuteczność swoich metod, m.in. systemu zastępów. Postanawia także na stałe zająć się pracą wychowawczą wśród młodych chłopców. W 1908 roku wydaje książkę "Scouting for Boys" ("Skauting dla chłopców"). W 1910 roku pod wpływem dużego zainteresowania tematyką książki wśród młodzieży Bi-Pi kończy swoją służbę wojskową w stopniu generała i poświęca się skautingowi. W ciągu roku do jego organizacji przystępuje 100 tysięcy członków. W 1909 roku rozpoczyna swą działalność ruch skautek - dziewcząt. W 1910 roku Robert Baden-Powell prosi o pomoc w prowadzeniu żeńskiej organizacji swoją siostrę, Agnes. W 1912 roku Baden-Powell bierze ślub z Olave St. Clair Soames.
W 1920 roku skauci podczas pierwszego Jamboree obierają Roberta Baden-Powella Naczelnym Skautem Świata. Podczas emerytury BiPi zajmuje się szkoleniem armii terytorialnej Wielkiej Brytanii. Za pracę ze skautami otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuł lorda - barona Gilwell oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu "Polonia Restituta". W posiadłości Gilwell Park zorganizowano międzynarodowy ośrodek skautowy. Bi-Pi zmarł w Kenii, 8 stycznia 1941 roku, gdzie od 1939 roku poddawał się leczeniu.



Olga i Andrzej Małkowscy
ANDRZEJ MAŁKOWSKI

Pochodził z rodziny patriotycznej. Nauki pobierał w Warszawie, Tarnowie, Krakowie oraz Lwowie. W 1906 roku zdaje maturę w lwowskiej VI Szkole Realnej. Zostaje współzałożycielem abstynenckiej organizacji "Młodzież" działającej wśród krakowskich uczniów. W 1908 rozpoczyna studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej. W kwietniu 1910 przeniósł się na Uniwersytet Jana Kazimierza, jednak nie udaje mu się uzyskać wyższego wykształcenia. Był członkiem zarządu głównego "Eleuterii" oraz członkiem zwykłym "Eleusis", "Zarzewia" i "Sokoła",
W listopadzie 1909 roku rozpoczyna, za karę, tłumaczenie książki Roberta Baden-Powella "Skauting dla chłopców" ("Scouting for Boys"). Małkowski staje się entuzjastą skautingu
Od 20 marca do 21 maja 1911 roku odbywa się pierwszy kurs skautowy. Małkowski omawia na nim napisaną przez siebie książkę "Scouting jako system wychowania młodzieży" ukazującą się w formie arkuszy od kwietnia do lipca 1911 roku. Zostaje także członkiem składu Komendy Skautowej, a następnie Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie. Od 1911 roku wydaje czasopismo "Skaut". W 1912 roku wyjechał do Londynu w celu zebrania materiałów do nowego wydania książki. Po powrocie odsunięto go od pracy w "Skaucie" i Naczelnej Komendzie Skautowej. W 1913 roku Małkowski organizuje wyjazd polskich skautów na III Wszechbrytyjski Zlot Skautów. Nad polskim obozem powiewa flaga z białym orłem. Powszechnie używa się nazwy kraju wymazanego z map politycznych świata. BiPi nagradza Małkowskiego medalem "Za zasługi".
W 1913 roku przenosi się do Zakopanego, gdzie żeni się z Olgą Drahonowską. Tworzy tam niezależny ośrodek harcerski. Podczas wojny wstępuje do Legionów Polskich. Zniechęcony związkami Legionów z Austrią występuje z nich po dość krótkim okresie. Próbuje utworzyć niepodległą Rzeczpospolitą Podhalańską, w wyniku czego musi wyemigrować z Zakopanego. Najpierw wybiera Anglię, później USA, gdzie zakłada polskie drużyny skautowe. Od września 1915 roku przez rok pełni funkcję skautmistrza związkowego w Związku Sokołów Polskich w Ameryce. Próbuje zorganizować oddziały do walki z Niemcami. Władze związku są przeciwne pomysłowi, przez co Małkowski wyjeżdża do Kanady, gdzie w 1916 roku wstępuje do wojska. W styczniu kolejnego roku rozpoczyna trzymiesięczną naukę w Wojskowej Szkole Piechoty. Służy na froncie we Francji w armii kanadyjskiej. W listopadzie 1918 roku zostaje przeniesiony do armii gen. Hallera. Wysłany do Odessy ginie w wyniku zatonięcia statku, na którym płynął w nocy z 15 na 16 stycznia 1919 roku.


Cytaty Baden-Powella

  • Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, obywateli, szczególnie pod względem charakteru i zdrowia; zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich, usprawnienie chłopców pod względem moralnym i fizycznym, aby mogli pełnić służbę bliźnim.
  • Każdy osioł potrafi być dobrym skautem podczas pogody.
  • Kto się nie śmieje, jest chory.
  • Nie bierz życia zbyt serio – ale czyń zawsze najlepszy użytek z tego, co posiadasz.
  • Oto klucz do szczęścia; nie brać rzeczy zbyt tragicznie, robić co możecie najlepszego w danej chwili, życie uważać za grę, a świat za boisko.
  • Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.
  • Tyle do zrobienia, a tak mało czasu.
  • Jeżeli zatem chcecie aby wasi chłopcy osiągnęli szczęście w życiu, musicie wdrożyć im zasadę – czynienia dobrze bliźnim, a ponadto nauczyć podziwiania piękna w przyrodzie.
  • Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi.
  • Po zakończenia obozu winniście pozostawić po sobie te dwie rzeczy:  1. nic,2. podziękowanie dla właściciela gruntu.Zarówno dla skauta jak i dla żołnierza dyscyplina i posłuszeństwo są równie ważne jak dzielność. 
  •  
     

SZNUROLOGIA

DRUŻYNA I SZCZEP
PEŁNIONA FUNKCJA
OPIS SZNURA
Szeregowy
Sznur szary, noszony spod ramienia.
Funkcyjny zastępu
Sznur pełnionej funkcji z brazowym suwakiem.
Zastępowy
Sznur brązowy, noszony spod ramienia.
Funkcyjny drużyny
Sznur pełnionej funkcji z zielonym suwakiem.
Przyboczny
Sznur zielony, noszony spod ramienia.
Drużynowy
Sznur granatowy, noszony spod ramienia.
Funkcyjny szczepu
Sznur pełnionej funkcji z granatowym suwakiem.
Zastępca szczepowego
Sznur granatowy, noszony z ramienia.
Szczepowy
Sznur granatowy, noszony z ramienia, poczwórnie pleciony.
Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego
Sznur biało-granatowy noszony spod ramienia.
HUFIEC
PEŁNIONA FUNKCJA
OPIS SZNURA
Członek Komendy Hufca
Sznur srebrny, noszony spod ramienia, z 1 węzłem lub suwakiem.
Zastępca Komendanta Hufca
Sznur srebrny, noszony z ramienia.
Komendant Hufca
Sznur srebrny, noszony z ramienia, poczwórnie pleciony.
Członek Komisji Rewizyjnej Hufca
Sznur pełnionej funkcji z 1 srebrnym i 1 białym suwakiem.
Wiceprzewodniczący KRH
Sznur srebrny, noszony spod ramienia, z 2 białymi suwakami.
Przewodniczący KRH
Sznur srebrny, noszony spod ramienia, z 3 białymi suwakami.
Członek Sądu Harcerskiego Hufca
Sznur srebrny, noszony spod ramienia, z 1 fioletowym suwakiem.
Wiceprzwodniczący SHH
Sznur srebrny, noszony spod ramienia, z 2 fioletowymi suwakami.
Przewodniczący SHH
Sznur srebrny, noszony spod ramienia, z 3 fioletowymi suwakami.
     

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz